|
|
| 2010-10-25 |
| Jätteglad-Nya avtal |
|
Jag är jätteglad och mycket mycket tacksam just nu. Flera av mina samarbetspartners har velat forsätta stödja mig i min satsning mot nya resultat. Två av de stora är lokala, vilket känns kul, och jag känner mig stolt att få representera dem, och givetvis mina andra samarbetspartners med. De två stora är Härjeåns och Härjedalens kommun. Tyvärr var jag tvungen att tacka nej till Plain Capital som är ett finansbolag, för att det krockade med ett av förbundets nya sponsorer, vilka har ett exklusivitetsavtal. Det är tufft att behöva tacka nej till ett företag som är villlig att ställa upp, speciellt efter ett långt arbete för att få till ett avtal. Men jag är som sagt tacksam för de som vill jobba med mig. TACK!!!!
Avtalet med Härjedalens Kommun innebär bland annat att jag ska delta i skidlinjens träningar och berätta om hur man jobbar för att bli en elitidrottare. Det ska bli skoj, det svåra blir bara att hitta tid till det. Men som tur är så tränar de på samma ställe som mig när jag är hemma så vi träffas kanske där.
Idag var jag ute på mitt första pass på natursnö. Skidlinjen har dragit upp ett klassist spår på ca 1,5-2 km efter en skogsbilväg. Det var en del sten som stack upp men inte allt för mycket. Och för de första passen får man räkna med att det är stenigt och man får ta ett par gamla skidor som redan är repiga. Jag körde stakintervaller 6x4 km. Blev lite trött i armarna men det var lite svårt att gå riktigt hårt då det var lite platt. Imorgon ska jag dit och köra 2,5 tim klassiskt lugnt. Får ta och lyssna på lite podcasts så att tiden går lite fortare.
På onsdag drar vi till Muonio på läger. Har inte hört ännu hur läget är med snö, men har de haft kallt så har de nog kört snökanonerna så mycket det gått. Det brukar vara ganska bra där. Ska bli kul att träna ihop med de andra igen. Men jag saknar redan Liam som ska vara hemma med morfar och mormor. Hoppas han är en snäll pojke och tar hand om dem väl..... . Vad skulle jag göra utam dem??? Inte åka på läger i alla fall. |
|
|
|
|