|
|
| 2010-12-12 |
| Hochfilzen över.... |
|
Sista tävlingen här i Hochfilzen idag. Det har varit ett tufft program, tre tävlingar på tre dagar. Men det har gått bra överlag. På sprinten blev det tyvärr lite för mycket bom, 2 st, då det var så många som sköt bra. Stafetten gjorde jag en bra sträcka med fullt skytte igen. Jo, jag vet, i listan och grafiken visade att jag hade två extraskott i liggen, men det stämmer inte. Det var nämligen så att tjeckiskan som låg på banan bredvid sköt på min tavla men bommade. Turligt nog att hon bommade så att jag inte märkte något. Hade nog blivit lite störd om man upptäckt att någon sköt på min tavla. Så idag var det jaktstart och det var bara att jaga, men det är svårt att jaga och passera när det snöar som det gjorde. Så istället gällde det att skjuta bra, vilket jag gjorde igen. Grämer mig lite över bommen i ligg då Brunet råkade sparka till min skida inför sista skottet. Därför var jag tvungen att vänta någon sekund extra och missade så klart också. Men så kan det vara. Men två bom på 20 skott är ok. Klättrade från en 12:e till 5:e plats. Orkade inte åka ikapp Brunet på sista varvet.
Att ta med mig härifrån är att åkningen börjar komma mer och mer, och att skyttet håller i sig. Nu hoppas vi på finare väder i Pokljuka, Slovenien, dit vi åker imorgon bitti.
Det är konstigt med den här magparasiten. Nu var jag helt besvärsfri i två dagar och har kunnat äta bra osv. Då tror man givetvis att det är över. Men så i natt vaknade jag och hade kramp i magen. Smärtan påminde om förlossningsvärkar, fast de vandrade runt i magen. Hade ont i en minut och sedan gick det över några minuter för att sedan komma tillbaka. Satt på toa och kallsvettades men inget kom ut. Till slut så gav det med sig och jag kunde gott somna om igen. Hoppas det var sista rycket för den här skiten. |
|